Test plecaka Kross Crafter- Bert Freeride

Ostatnio w moje ręce trafił nowy plecak firmy Kross, model Crafter. Jak to mam w zwyczaju, większość nowych rzeczy wybiórczo testuję na moim blogu, dlatego zdecydowałem się na przetestowanie tego plecaka.

Na początek cechy ogólne produktu.

 • Pojemność: 25 litrów
 • Materiał: Nylon Ripstop
 • Ilość kieszeni: 4+2 kieszonki na pasie biodrowym i kieszeń zewnętrzna  (niezamykana)
 • Kolor: Czarny z czerwonymi akcentami (dostępny tylko jeden)
 • Wodoodporny pokrowiec
 • Pas biodrowy i pas piersiowy
 • Gwizdek na klamerce piersiowej

Pierwsze wrażenie

Przy wyciągnięciu plecaka z kartonu od razu zauważyłem jedną rzecz. Jest on bardzo lekki, lżejszy niż przypuszczałem. Bardzo mi się to spodobało, bo nie lubię ciężkich plecaków, które niepotrzebnie dodają nam balastu. Materiał, z którego wykonany jest plecak jest cienki, co początkowo wzbudziło we mnie nieufność, jednak szybko zauważyłem, że materiał jest bardzo wytrzymały.

Pakowność

Plecak posiada cztery kieszenie wewnętrzne zapinane na zamek: małą górną, główną, w której znajduje się kieszonka z siatki oraz plastikowy karabińczyk na klucze. Dodatkowo w głównej kieszenie mamy trzy przegrody z materiału, do których można włożyć narzędzia rowerowe. Poniżej na zewnątrz znajdziemy średniej wielkości kieszeń na podręczne rzeczy. Oprócz tego na pasie biodrowym po obu stronach mamy drobne kieszonki z siatki, też zapinane na zamek.

Test plecaka Kross Crafter- Bert Freeride

Drobna kieszonka na pasie biodrowym

Test plecaka Kross Crafter- Bert Freeride

Kieszeń pomieści większość standardowych kasków. Mój full-face jest za duży, więc montujęgo w inny sposób

Crafter został wyposażony w kieszeń „otwartą” która ma sporą funkcjonalność i może służyć do wielu rzeczy. Między innymi do przewożenia kasku, czy kurtki. Ostatnią, rzeczą jest drobna kieszonka na spodzie plecaka, w której znajduje się pokrowiec wodoodporny. Gdyby na stałe wyjąć stamtąd pokrowiec, uzyskalibyśmy dodatkową kieszonkę.Test plecaka Kross Crafter- Bert Freeride Przegroda na bukłak znajduje się na zewnątrz plecaka, pomiędzy plecami (od strony plecaka).

Test plecaka Kross Crafter- Bert Freeride

Widoczne są trzy przegródki oraz kieszeń siatkowa. Na dnie plecaka widać przenikający pokrowiec wodoodporny.

Główna kieszeń plecaka rozpinana jest szeroko, dzięki czemu możemy położyć plecak na ziemi i otworzyć go prawie że na pół. Z pewnością ułatwi to staranne pakowanie na rowerowy wyjazd.

Wygoda użytkowania

Plecak jest bardzo wygodny. Crafter jest raczej wąski i wysoki, dlatego podczas jazdy na rowerze nie krępuje ruchów. Plecak nie posiada stelaża dlatego wygina się w zależności od ładunku. Jeżeli zapakujemy go byle jak, to będziemy to czuli na plecach. Kieszenie są w łatwo dostępnych miejscach i nawet przy wypchanym plecaku da radę z nich skorzystać. Jedynie siatkowana kieszonka wewnątrz głównej komory przy obładowanym plecaku może być trudno dostępna, może to i lepiej, bo będziemy mogli schować tam coś cennego. Plecak posiada pas biodrowy i piersiowy. Pozwalają one na spięcie plecaka, tak że nie przemieszcza się on podczas jazdy na rowerze.

Test plecaka Kross Crafter- Bert Freeride

Przy mocno obładowanym plecaku dostęp do tej kieszeni może sprawić trudność

Wentylacja

Paski plecaka są wykonane z pianki perforowanej. Dzięki temu są cienkie i dosyć przewiewne. Tył plecaka posiada dwa podłużne pasy z tej samej pianki. Przy lekko obciążonym plecaku oddzielają one plecak od naszych pleców. Jednak przy mocno obciążonym plecaku, pomimo pianek, kontakt plecy-plecak jest duży. Rozwiązaniem jest zapięcie pasa biodrowego wysoko, tak że podnosi on nieco plecak, dzięki czemu będzie odstawał on od pleców. Według mnie pianki na plecach powinny być nieco grubsze.

Wygląd

Kross Crafter Test Bert Freeride

Po bokach plecaka znajdziemy sporej wielkości napisy KROSS

Jest to kwestia indywidualna, ale opiszę jak ja to widzę. Jest cały czarny, co bardzo mi się podoba, bo nie będę się bał że mi się ubrudzi. Wszystkie zewnętrzne zamki są koloru czerwonego, co ładnie kontrastuje z całością. Od przodu na plecaku widać dwa drobne napisy- „Kross” i „Crafter 25L”. Wnętrze plecaka jest czerwono szare.

Test plecaka Kross Crafter- Bert Freeride

„Plecy” plecaka

Ten drugi znajduje się jeszcze na lewej szelce plecaka. Po bokach plecaka umieszczone są spore napisy „Kross” w kolorze białym. Podobny napis, a w zasadzie sam jego kontur, jest pomiędzy gąbkami wentylacyjnymi na plecach.

Test plecaka Kross Crafter- Bert Freeride

Wodoodporny pokrowiec jest dobrze dopasowany do plecaka, jednak potrafi zsunąć się troszkę od góry

Podsumowanie

Kross Crafter jest dobrze zaprojektowanym plecakiem. Idealnie nada się na krótkie wypady rowerowe. Jest bardzo lekki i dobrze wykonany. Posiada kilka niedociągnięć, ale za tę cenę stosunek jakość-cena stoi na wysokim poziomie. Jego wadą może być wentylacja pleców, która nie działa dobrze przy mocno obładowanym plecaku. Wodoodporny pokrowiec potrafi się zsunąć u góry, ale zazwyczaj dzieje się tak przy nierówno zapakowanym plecaku. Potrzebowałem plecaka, który sprawdzi się zarówno na rowerze jak i w mieście. Crafter mieści w sobie mojego 15.6 calowego laptopa, więc spełnił moje oczekiwania- nie tylko te rowerowe

Zalety:

 • Praktyczne kieszenie, wewnętrzne przegrody
 • Pokrowiec wodoodporny
 • Waga
 • Wygoda podczas jazdy
 • Wygląd
 • Cena i stosunek jakość-cena

Wady:

 • Utrudniony dostęp do malutkiej, wewnętrznej kieszonki przy obładowanym plecaku.
 • Pokrowiec wodoodporny potrafi się zsunąć
 • Pianki na plecach plecaka mogłyby być grubsze