Test Xiomi YI

Ostatnio w ręce wpadła mi kamera Xiaomi Yi, którą od razu postanowiłem przetestować. Firma Xiomi znana jest raczej z telefonów, Yi to ich pierwsza kamera akcji, i miejmy nadzieję, nie ostatnia.

Test Xiomi YIZacznę od specyfikacji kamery:

 • Maksymalna rozdzielczość filmów: 1920×1080, 60fps(Od ostatniej aktualizacji 2560×1440 30fps)
 • Zdjęcia: 16Mp, 4608×3456
 • Obiektyw szerokokątny: 155 stopni
 • Wodoodporność: z obudową do 40 metrów
 • Waga (bez obudowy): 72g
 • Obsługa kart pamięci MicroSD do 64GB

 

Testowana przeze mnie kamera była w kolorze białym. Yi możemy kupić również w kolorze zielonym.

Wykonanie

Kamera wykonana jest bardzo dobrze. Pomimo swojej niewielkiej wagi, sprawia wrażenie  „ciężkiej”, nie musimy obchodzić się z nią jak ze szmacianą laleczką.  Wszystkie trzy przyciski działają sprawnie i nie ma problemu z ich obsługą. Jedyna rzecz, która od razu rzuciła mi się w oczy, to niespasowany plastik od obudowy. W jednym miejscu plastiki minimalnie odstają od siebie i można je uginać pod palcami. Nie wiem, czy jest to błąd fabryczny testowanego przeze mnie modelu, czy wszystkich kamer Yi, le według mnie takie coś nie powinno mieć miejsca.

 

Obsługa

Kamerę obsługuje się bardzo łatwo. Służą do tego trzy przyciski. Jeden do włączania/wyłączania urządzenia i przełączania między trybami: filmów i zdjęć. Drugi do włączania/wyłączania nagrywania, lub robienie zdjęć. Trzeci, najmniejszy, aktywuje/dezaktywuje moduł wi-fi. Do nagrywania filmów i robienia zdjęć wystarczy nam sama kamera, ale jeżeli chcemy włączyć któryś z pozostałych trybów, np: serie zdjęć, czy timelapse, wtedy nie obejdzie się bez telefonu z aplikacją do kamery. Według mnie jest to sporym minusem, który da się zaakceptować, bo i tak głównie takiej kamery używa się do filmów i zdjęć.

Test Xiomi YI

Jakość wideo

W najwyższym trybie jakość obrazu jest bardzo dobra, kolory są naturalne i wszystko wygląda dobrze. Reakcja kamery na nagłą zmianę natężenia światła jest na bardzo dobrym poziomie. Kamera gorzej radzi sobie ze szczegółami. Gdy nagrywamy z bliska jakiś przedmiot, na przykład butelkę wody, to napisy na butelce są mniej wyraźne niż na filmie z mojej innej kamery. Szeroki kąt, który rejestruje ta kamera nie jest tak szeroki jak w większości innych kamer sportowych. Można potraktować to jako wadę lub zaletę, w zależności od tego na czym nam zależy. Zazwyczaj im większy kąt, tym film nagrywany na przykład: z kasku wydaje się szybszy ( nie trzeba jechać szybko, żeby nagranie wyszło bardzo dynamiczne.) To  ze względu na to, że mamy wtedy więcej obiektów, które szybko się przesuwają, zwłaszcza po bokach.  Jeżeli bardziej zleży nam na nagrywaniu kogoś, wtedy mniejszy kąt będzie lepszym wyborem. Dlatego uważam, że kąt pod którym nagrywa kamera Xiomi, jest optymalny.

 

Jakość dźwięku

Yi ma czuły mikrofon, na nagraniach w pomieszczeniach wyłapuje wiele dźwięków. Przy dużych prędkościach szum wiatru wydaje się nieco sztuczny. Oprócz tego mając kamerę na kasku od góry, słychać gwizdanie. Być może wynika to z tego, że mikrofon w kamerze znajduje się u góry lub tego, że do testów używałem nieoryginalnej obudowy.

 

Aplikacja Xiomi YI

Jeżeli często zmieniamy ustawienia kamery i zależy nam na wszystkich trybach kamery (z poziomu kamery można jedynie nagrywać filmy i robić zdjęcia) to aplikacja będzie niezbędna. Pozwala ona na zmianę wszystkich ustawień i trybów oraz usuwania filmów i zdjęć. Oprócz tego na ekranie naszego telefonu możemy znaleźć takie informacje jak poziom baterii naszej kamery i ilość wolnej przestrzeni na karcie pamięci w urządzeniu. Podgląd na żywo jest o wiele szybszy niż w większości znanych mi aplikacji do kamer- opóźnienie jest minimalne. Z poziomu aplikacji możemy pobierać zdjęcia i filmy z kamery prosto na nasz telefon. Aplikacja jest bardzo przejrzysta i intuicyjna.  Ma tylko jedną wadę- zasięg. Po przekroczeniu około 20 metrów kamera znika z telefonu. Być może zależy to od telefonu, ale aplikacja od mojego Drifta, przy dobrych warunkach potrafi działać do ponad 100 metrów.

 

Mocowania

Xiomi zastosował te same mocowania co Gopro, dlatego mamy bardzo dużo możliwości zamontowania kamery. Oprócz tego za około 150zł możemy kupić zestaw, który zawiera wszystko czego nam do szczęścia potrzeba. Producent dodał jeszcze jedno rozwiązanie- standardowy gwint fotograficzny. Dzięki temu możliwości montażu kamery są prawie nieograniczone.

Test Xiomi YI

Podsumowanie

Według mnie kamera Xiomi Yi jest najlepsza kamerą w swoim przedziale cenowym.  Zmieniłbym w niej kilka rzeczy, ale za te pieniądze nie dostaniemy lepszego sprzętu.

 

Zalety:

 • Cena
 • Waga
 • System mocowań
 • Obsługa aplikacji
 • Po aktualizacji oprogramowania maksymalna rozdzielczość filmów zwiększa się do 2k

Wady:

 • Brak spasowania plastiku na kamerze
 • Zasięg aplikacji (może wynikać to z używanego przeze mnie telefonu)

 

 

Jeżeli spodobał Ci się mój test, to byłoby mi niezmiernie miło jakbyś zostawił jakiś ślad po sobie.