Pickup, bus, kamper- w poszukiwaniu idealnego samochodu mtb- Bert Freeride

Zapraszam na luźny wpis, w którym opiszę kilka interesujących samochodów znanych i nieznanych ludzi w kolarstwie górskim.

Najbardziej popularne samochody wśród rowerzystów górskich to osobówki. Nie każdy chce lub ma możliwość kupowania sobie samochodu specjalnie na rower. Po zamontowaniu bagażnika zewnętrznego funkcjonalność nawet małego samochodu wzrasta. Jednak… W świecie zjazdowców najbardziej pożądane samochody to: pick-up, albo bus/kamper. Wystarczy pojechać na jakąkolwiek  dużą i popularną miejscówkę, by zaobserwować, że ilość tych samochodów znacznie wzrasta. Ten pierwszy pozwala zabrać na pokład do pięciu osób, a na pace znajdzie się miejsce dla wielu rowerów i bagaży. Samochód ten jest wręcz idealny na jednodniowe wypady na rower. Ogromną zaletą pick-upa jest to, że przestrzeń bagażowa jest oddzielona od przestrzeni dla pasażerów, dlatego można załadować nawet obłocone rzeczy bez strachu nieporządek w samochodzie. Dodatkowo istotne są jego walory terenowe, czyli obowiązkowo napęd na cztery koła czy blokada mechanizmu różnicowego. Tak czy inaczej, taki samochód nie umożliwi nam spania w środku przez co nie da nam dużej niezależności. Owszem są rozwiązania typu namiot dachowy, ale mi osobiście nie podoba się w tym to, że nie ma dostępu do takiego namiotu przez samochód- trzeba wchodzić od zewnątrz.

Sytuacja w busie wygląda trochę inaczej. Możemy zabrać do 9 osób, ale miejsca na rowery już dużo nie będzie. Tak czy siak zabierając ze sobą kilka osób znajdzie się miejsce na rowery. Można też skorzystać z bagażników zewnętrznych. Samochody te są o tyle fajne, że w środku mamy sporo przestrzeni i łatwo można w środku nocować. Można też dokonać modyfikacji i zbudować naprawdę super samochód na rowerowe wyjazdy. Pokaże Wam teraz kilka pojazdów, które szczególnie utkwiły mi w pamięci.

Volkswagen T3 Syncro, Robert Herana

Rob odwalił kawał dobrej roboty, żeby odrestaurować ten samochód i przerobić go na mini kampera. Niestety na filmie nie widać wnętrza samochodu, ale w pełni oddaje on koncepcje budowy takiego pojazdu- dlatego umieściłem ten film we wpisie.

 

The Snowmads Truck, czyli Mercedes LAF 1113 z 1985 roku

Ten samochód nie został wybudowany z myślą o wyjazdach rowerowych, a narciarskich, ale z pewnością nadałby się i na nie. Przerobiony z pojazdu strażackiego. Pomieściłby 8 osób, i każda osoba mogłaby spać w środku. Z pewnością nie jest to normalnej wielkości bus, ale nie mógłbym go tutaj nie umieścić- jest zbyt dobry. Z pośród kilku funkcji najbardziej spodobał mi się kominek wewnątrz pojazdu i miejsce na hamak. Koniecznie obejrzyjcie sami:

 

Przytulne wnętrze, kominek i panele solarne na dachu… szkoda, że konsumuje dużo paliwa. Przeróbka starego Mercedesa też musiała być bardzo kosztowna.

 

Stary Landrover Defender z 1967, Julli Hofmann

Jest to najstarszy pojazd w tym zestawieniu, ale z pewnością nie najgorszy. Jednoosobowy kamper zbudowany na jednej z najlepszych terenówek na świecie. Bardzo mi się podoba, ale konieczność ściągania przedniego koła w rowerze, żeby zmieścić go do środka, jest pewnie irytująca. Oprócz tego wyrazy podziwu dla Julli za wybudowanie tego w dużej mierze samodzielnie.

 

Forg E350 z 1994 roku, Andrew Taylor

Kolejny świetny kamper z bagażnikiem na 6 rowerów i 1 motocross. Samochód przerobiony ze szkolnego busa. Bardzo pomysłowy i fantazyjny projekt. Przytulne wnętrze, samowystarczalny pod względem prądu (pod warunkiem, że świeci słońce). Najbardziej spodobał mi się prysznic i bardzo proste i funkcjonalne zasłony. Mam wrażenie, że dałoby się uzyskać troszkę więcej miejsca z tego szkolnego busa. Co ciekawe, Andrew kupił go za 2000$, ciekawe ile warty jest teraz?

To ostatni z wybranych przeze mnie pojazdów. Każdy jest inny, zbudowane są na różnych samochodach, ale każdy jest w jakiś sposób uterenowiony, co może odegrać rolę, jeżeli będziesz chciał spać na odludziu. Który z nich spodobał Ci się najbardziej? Oddaj głos w mojej ankiecie.

[poll id=”7″]

 

 


Jeżeli ten temat Cię zainteresował to odsyłam Cię do innych ciekawych artykułów:

1. O tym jak Julia zbudowałą swojego Landrovera: klik!

2. Obszerny artykuł o przeróbce  strażackiego Mercedesa na Snowmads Track: klik!

3. Mercedes Sprinter Briana Lopesa, legendy kolarstwa górskiego: klik!


Źródło fot. wyróżniającej: klik!