Pasek ze starej opony rowerowej- Bert Freeride Blog

Po latach uprawiania downhillu nagromadziłem wiele rowerowych gratów. Między innymi starych opon. W końcu przyszedł czas na porządki bo przesiadłem się na koła 27.5 cali i gumy na obręcze 26 cali są mi już niepotrzebne. Trochę zastanawiałem się co z nimi zrobić aż wpadłem na pomysł zrobienia z nich paska do spodni.

Do jego wykonania wybrałem szczególną dla mnie oponę- Schwalbe Fast Fred, na której zaczynałem moją przygodę ze zjazdem. Z sentymentu nigdy jej nie wyrzuciłem, a teraz otrzymała ona drugie życie. Tak naprawdę możemy użyć dowolnej gumy, najłatwiejsze do obrobienia będą opony zwijane bez bieżnika.

Do wykonania paska będziesz potrzebował:

  • Opony
  • Ostrych nożyczek
  • Klamry do paska
  • Obcinaka

Najlepiej żeby opona była jedno-ściankowa. Podwójny oplot będzie za gruby i nie zmieści się do klamry. A nawet jakby się zmieścił to pasek byłby zbyt masywny. Klamrę do paska można kupić w każdym sklepie z paskami już za około 10 zł. Ja swoją wziąłem ze starego paska.

Do roboty

Musimy zacząć od przecięcia drutów w oponie. Jeżeli wybraliśmy oponę zwijaną to ten krok możemy pominąć. Do ich przecięcia najlepszy będzie obcinak. Trzeba uważać, żeby się nie skaleczyć bo przecięte druty mogą być ostre. Pasek ze starej opony rowerowej- Bert Freeride Blog

Po przecięciu drutów po obu stronach trzeba je odciąć po obwodzie. Powinno pójść gładko, bo guma na ściankach opony jest cieńsza niż na szczycie. Najlepsze będą do tego wygodne nożyczki.

Pasek ze starej opony rowerowej- Bert Freeride Blog

Po pozbyciu się drutów rozcinamy oponę w poprzek. Można teraz przyłożyć oponę do talii i sprawdzić na jaką długość chcemy zrobić pasek. Osobiście radzę zrobić go najdłuższego z możliwych, a dopiero na samym końcu odciąć niepotrzebny fragment.

Po przecięciu opony trzeba przyłożyć ją do klamry tak, żeby wiedzieć na jaką szerokość możemy sobie pozwolić. Następnie wystarczy odciąć z obu stron resztę opony, tak żeby pasek uzyskał daną szerokość. Jest to najtrudniejsza czynność. Żeby ciąć równolegle można od wewnętrznej strony opony zaznaczyć markerem linie pomocnicze. Ja zrobiłem to na oko pomagając sobie linią bieżnika. Końcówkę paska zaokrągliłem, żeby ładniej wyglądała i lepiej mieściła się do klamry. Ale bez problemu można będzie przyciąć ją na kwadratowo, zależy to od naszego gustu i inwencji twórczej. Mocujemy klamrę na pasek i gotowe.

Opcjonalnie można na pasek położyć coś ciężkiego, żeby go trochę  wyprostować.

Efekt końcowy

Pasek ze starej opony rowerowej- Bert Freeride Blog

Pasek ze starej opony rowerowej- Bert Freeride Blog

Wszystko zajęło mi 15-20 minut, a taki pasek jest niepowtarzalny i pomysłowy. Koniecznie zróbcie taki sami.