Jakie są rodzaje band? Bert Freeride

W tym wpisie postanowiłem opisać i scharakteryzować rodzaje band, które spotkasz na prawie wszystkich trasach zjazdowych, ale także trasach rodzinnych i single-trackach. Większość nazw są określeniami wymyślonymi przeze mnie, nie brałem tego z żadnej książki, czy poradnika.

Co to są bandy, to chyba każdy wie. Dla tych, którzy jednak nie wiedzą, szybko to wyjaśnię. Banda to nic innego jak profilowany zakręt. Są one budowane po to, żeby nie wypaść z zakrętów i, żeby jeździło się przyjemniej. Pozwalają na pokonanie zakrętu, nawet przy dużej prędkości, bez konieczności nadmiernego hamowania. Przejdźmy do ich podstawowych rodzajów.

Jako pierwszą opiszę bandę klasyczną. Są to najczęściej spotykane, niczym nie wyróżniające się bandy. Są najbardziej popularne, bo ich wybudowanie jest najłatwiejsze. Najczęściej całkowicie zrobione są z ziemi. Ich profil nie jest zbyt wysoki, a ich długość jest wystarczająca, żeby bezpiecznie się o nie oprzeć podczas jazdy. Ten rodzaj band często spotkasz na trasach DH i FR.

Tak zwana: opierajka. Ten rodzaj bandy służy tylko do zmiany kierunku jazdy, oparcia się o nią. Zazwyczaj mają niski profil, są krótkie i nie są dopieszczone przez konstruktorów. Na dobrą sprawę, opierajką może być pieniek, większy kamień, albo drobny pagórek- wszystko co pozwoli Ci zmienić kierunek jazdy.  Dlatego, często są one w 100% naturalne. Nawet zwykła koleina może posłużyć podobnie. Z reguły te budowane przez człowieka składają z kilku podpartych desek, tak, że przypominają mini-bandę. Spotkasz je głównie na trasach zjazdowych.

Jakie są rodzaje? Roweropedia- Bert Freeride

Banda wysoka. Jest to chyba najprzyjemniejszy rodzaj band. Taki zakręt można bez większego problemu pokonać bez hamowania. Najczęściej są one długie, gładkie i wysokie. Na trasach zjazdowych raczej ciężko jest je spotkać, ale na bardziej gładkich trasach, jak najbardziej. Jadąc po nich górą możesz być naprawdę wysoko.  Są lekkie, łatwe i przyjemne. Częściej robione są z desek, ale wersje ziemne zdarzają się równie często. Zależy to od ukształtowania terenu i woli konstruktora.

Wall-ride, ściana. Na dobrą sprawę nie są to bandy, ale pełnią identyczną rolę dlatego postanowiłem je tutaj umieścić. Pomimo nazwy, na trasach nigdy nie są idealnie pionowe. Zauważyłem, że wielu ludzi często myli je z bandami wysokimi. Dla mnie banda ma profil przypominający pół paraboli. A wall-ride powinien mieć profil przypominający trójkąt. 99% rozwiązań tego typu ma przynajmniej dwa metry wysokości i jest wykonana z desek. Kolejną różnicą pomiędzy bandą, a ścianą jest to, że banda jest zamknięta- ma wjazd i zjazd. Na ścianę zazwyczaj należy wskoczyć i zeskoczyć, dlatego są trudniejsze technicznie od band. Spotkasz je na trasach zjazdowych, tak jak wspomniałem wyżej, rzadko są wtedy pionowe. Wall-ride’y na pump-trackach i skateparkach, często są prawdziwymi ścianami. Bardzo lubię jeździć Zarówno po tych pionowych, jak i tych niepionowych.Jakie są rodzaje band? Bert Freeride

Banda typu agrafka. Może nią być tak naprawdę dowolna banda, tyle, żeby zmieniała kierunek jazdy na przeciwny- zakręcała o 180°. Może być zarówno wysoka, jak i niska, to już zależy od budowniczego. Często występują w wersji drewnianej. Zazwyczaj takie bandy są trudniejsze technicznie od pozostałych

Jakie są rodzaje? Roweropedia- Bert Freeride

Jak widać, rodzajów band trochę jest. Każda pełni tę samą funkcję, ale ich wykonanie zależy od wielu czynników. Na przykład od ogólnego poziomu trasy (wiadomo, że na trasie rodzinnej nikt nie wybuduje bandy, która będzie bardzo trudna technicznie) czy od ukształtowania terenu (czasem o wiele łatwiej jest wybudować bandę z drewna niż ziemi). Wymienione przeze mnie rodzaje band są tymi podstawowymi, oprócz nich zdarzają się jeszcze inne, które są na przykład połączeniem bandy i hopki.   Wystarczy pojeździć w kilku bikeparkach, żeby szybko nauczyć się je rozróżniać.