fot.Craig Sunter

 

Gdyby ktoś zapytał mnie jaki jest rower moich marzeń, to bez wahania odpowiedziałbym: cichy. To znaczy taki, że słychać tylko dźwięki pracujących amortyzatorów, cykanie tylnej piasty i szuranie opon podczas hamowania. Każdy nowy rower taki jest, ale ten stan nie trwa długo, jeżeli niczego z tym nie robimy. Wyciszenie roweru to sztuka, która wymaga dużego wkładu pracy i pieniędzy. W tym poście przedstawię kilka sztuczek, które pomogą wyciszyć Twoją maszynę.

Napęd to podstawa

99,99% hałasu pochodzi właśnie stąd. a większość z tych 99.9% pochodzi od łańcucha. Dla niedowiarków prosty eksperyment- zdejmijcie sobie łańcuch na jeden zjazd. Dlatego najlepiej byłoby tę część wymieniać na bieżąco, ale kto ma na to pieniądze?  Ważne, żeby łańcuch nie był za luźny . Oprócz tego robotę zrobi osłona tylnego trójkąta w miejscach, gdzie łańcuch może uderzać w ramę. Tutaj najpopularniejsza, i jednocześnie najtańszą metodą, jest owinięcie ramy starą dętką rowerową i przymocowanie jej za pomocą zipów. Zabezpieczy to rower przed rysami, a jednocześnie zmniejszy hałas podczas jazdy. Lecimy dalej.

Kable, przewody i klamki

Obijające się o siebie przewody hamulcowe też potrafią być głośne. Dlatego wielu rowerzystów łączy je razem na odcinku od kierownicy do główki ramy. Ten prosty zabieg może pomóc- wystarczy jeden mały zipek. Oprócz kokpitu, w niektórych rowerach, kable potrafią obijać się o samą ramę w okolicach tylnego trójkąta, lub okolicach supportu. Warto zabezpieczyć takie miejsca przed nadmiernym  przemieszczaniem się przewodów. W wielu hamulcach, po jakimś czasie klamki łapią spore luzy co objawia się stukotaniem klamek. W tym przypadku pomóc mogą cienkie podkładki pomiędzy klamką a śrubą mocującą. Jeżeli klamki w Twoim rowerze skrzypią podczas zaciskania wystarczy je naoliwić olejem w spreju.

Zgrzyty, stuki i puki

Takie dźwięki może wydawać każda część w rowerze. Często bardzo trudno jest taką część zidentyfikować. Może to być na przykład: niedokręcony mostek, albo poluzowana śruba od koronki w amortyzatorze.Czasami zaniedbane pedały wydają przeraźliwe dźwięki, pomoże wtedy wymiana łożysk na nowe. Nie ma tutaj innej metody jak rozkręcenie jakiejś części, wyczyszczenie jej, nasmarowanie i ponowne skręcenie.

Jak widać wyciszenie roweru do łatwych zadań nie należy, ale da się to zrobić. Na cichym rowerze jeździ się o wiele przyjemniej, niż na rowerze słyszalnym z kosmosu.

 

Chcesz otrzymywać nowe posty na adres email? Wypełnij formularz poniżej[wysija_form id=”2″]