Bert Freeride&Bertness wear- Bachledova Dolina 2015

Bike park w Bachledowej Dolinie to dla mnie coś więcej, niż tylko kolejne miejsce do jeżdżenia na rowerze. Jest tak, dlatego, bo budowałem tam trasy rowerowe i zebrałem wiele miłych wspomnień. Przyszedł czas, żeby opisać i tę miejscówkę.

Zacznę od lokalizacji. Bachledowa Dolina jest na Słowacji, niedaleko naszej południowej granicy. Pół godziny drogi samochodem, od Zakopanego w kierunku południowo-wschodnim. Z Wrocławia jechaliśmy tam nie dłużej niż cztery i pół godziny. Dla osób z małopolskiego jest to świetne miejsce wypadowe.

Pierwsze, co zwróciło moją uwagę, w trakcie nierowerowego kontaktu z trasami, były długie i często wysokie bandy. Po jednym zjeździe stało się to dla mnie zupełnie zrozumiałe- te trasy są nieporównywalnie szybsze niż większość tych, z którymi miałem do czynienia w Polsce. Przy krótszych bandach, nie raz można by wypaść z trasy. Oprócz tego ścieżki rowerowe są przemyślane i bardzo dobrze wykorzystują ukształtowanie terenu, dzięki czemu są płynne. Tory rowerowe są „gładkie”, w całym bike parku nie ma ani jednego rock gardena (patrz słowniczek), a elementami technicznymi są korzenie. Mimo to trasy do najłatwiejszych nie należą- zwykłe przejechanie trasami jest łatwe w porównaniu do innych miejscówek, ale jechanie z dużą prędkością wymaga już sporo techniki. Dzięki temu jest to dobre miejsce do nauki downhillu, a z drugiej strony osoba zaawansowana w jeździe nie będzie mogła narzekać na brak rozrywek.

O mnie- Bert Freeride- Bike park w Bachledowej Dolinie Słowacja

W Bachledowej Dolinie znajduje się pięć tras zjazdowych: Air DH „Roller Coaster”, Air DH2, Freeride „Rootsphere”, Family DH i Natural DH.

Air DH

Zwana też Roller Coaster’em, to bardzo przyjemna i skoczna trasa. W zasadzie od samego początku, aż do samego końca, jest bardzo szybka. Do bardziej wymagających elementów należy górny fragment poprowadzony w lesie. Dominują tam korzenie, a ponadto jest tam też kilka pni drzew i odrobina kamieni. Fragment można przejechać na zaskakująco wiele sposobów. Mniej więcej w połowie drogi, Air DH łączy się z następną trasą.

Bike park w Bachledowej Dolinie Air DH Bachledowa Dolina- Bert Freeride

Air DH2

Jest nieco bardziej techniczna. Przejechana płynnie daje bardzo dużo radości. Do najtrudniejszego elementu (do połączenia z Air DH) należy hopka, na którą trzeba pojechać z idealnie dopasowaną prędkością, bo wylądować trzeba tuż przed bandą i błyskawicznie się w nią wkleić. W przypadku przelecenia hopki polecimy za blisko bandy i w nią walniemy, w przypadku niedolotu z pewnością domkniemy zawieszenie i na pewno nie skończy się to dobrze. Podczas miesięcznego pobytu nie odważyłem się na polecenie tej hopki i tylko ją przejeżdżałem.

Bike park w Bachledowej Dolinie Air DH Bachledowa Dolina- Bert Freeride

Klatka wycięta z filmu, na której widać tę hopkę. Banda jest na samej górze zdjęcia- ledwo widoczna

Od połączenia się tych dwóch tras sytuacja wygląda tak jak w Air DH- jest szybko i płynnie. W jednym miejscu są trzy hopki obok siebie, z których jedna jest naprawdę duża. Najmniejsza z nich jest na tyle mała, że bez problemu poradzi z nią sobie początkujący. Średnia jest w sam raz dla większości rowerzystów. Dalsze elementy na trasie nie wymagają szczególnego opisu, znajdziemy tam dropa i duży stolik (na blogu opisałem rodzaje hopek). Pod koniec, trasy znów się rozchodzą.

Air DH prowadzi przez trzy duże stoliki, które na pierwszy rzut oka wydają się niemożliwe do dolecenia. Dopiero pod koniec mojego pobytu w Bachledowej, zacząłem je skakać- po tym jak zobaczyłem z jaką łatwością robi to Filip Polc. Doleciałem je tylko jeden raz. Są naprawdę duże, a o odpowiednią prędkość jest ciężko, bo stoliki są na płaskim. Trasa kończy się dużą drewnianą hopą.

Air DH2 kończy się wcześniej i nie ma jakichś szczególnych elementów, wartych opisania.

Freeride „Rootsphere”

Jak sama nazwa wskazuje, jest tam dużo korzeni- bardzo dużo. Przejechanie tej trasy płynnie wymaga sporej techniki- bo jest tam wiele profilowanych zakrętów bez band- i elementów które trzeba ominąć. Na początku niezbyt mi się podobała, bo według mnie była zbyt surowa. Po dokonanych przez nas zmianach, Freeride zyskał nowe życie i płynność.

Bike park w Bachledowej Dolinie Freeride "Rootsphere" Bachledowa Dolina- Bert Freeride

Trasa ta jest niezależna, od początku do końca nie przecina się z żadną inną i ciągnie się w lesie. W górnej części jest aż dziewięć hopek, jedna po drugiej- od stolików po przelotówki. Polecenie ich wszystkich wywołuje uśmiech na twarzy.Do trudniejszych elementów FR należą dwa trawersy na korzeniach, przy których trzeba się trochę nagimnastykować. Nie polecałbym tego toru dla nowicjuszy.

Rodzaje hopek downhill Bike Park Bachledowa Dolina Bike park w Bachledowej Dolinie- Bert Freeride

Family DH

To bardzo przyjemne rozwiązanie dla całej rodziny, które będzie bawić zarówno małych i dużych. Trasa jest gładka i bez problemu można by po niej zjechać na Wigrach 3- jest idealna dla początkujących. Wszystkie potencjalnie trudne elementy można bezpiecznie ominąć. Na „familce” jest więcej band niż na pozostałych trasach, a ponadto są one gładkie, wysokie i długie. Tuż pod koniec, familka łączy się z ścieżkami z „air” w nazwie i pod wyciąg możemy dojechać na dwa sposoby.

Bike park w Bachledowej Dolinie Family DH - Bert Freeride

Natural DH

To trasa bardzo ciekawa. Jak sugeruje nazwa, jest ona naturalna- została zrobiona z jak najmniejszym nakładem pracy człowieka. Przypomina to trochę park narodowy, w którym ingerencja człowieka jest zerowa. Ścieżka jest dosyć techniczna i ma w sobie to coś, dzięki czemu chce się nią jeździć. W niektórych miejscach robi się płasko, więc dobrym wyborem będzie tu jakiś rower mniej zjazdowy. Jest dosyć krótka- zaczyna się w połowie Family DH, i wraca do niej chwilę przed tym jak łączą się ze sobą: Air DH, Air DH2 i Family DH.

Natural DH Bike park w Bachledowej Dolinie- Bert Freeride

Na lewo Family, prosto Natural

Oprócz tras zjazdowych mamy wiele górskich szlaków rowerowych. Dodatkową atrakcją w Bachledowej Dolinie jest pumptrack, znajdujący się na górze, obok wyciągu i tor saneczkowy.

Bike Park w Bachledowej jest bardzo dobrym miejscem treningowym i rekreacyjnym. Tory rowerowe są urozmaicone i na pewno szybko się nie znudzą.

Na koniec zapraszam od obejrzenia mojego filmiku z Bachledowej